ŠPANĚLSKÝ VODNÍ PES

POPIS PLEMENE: 

PERRO DE AGUA ESPAŃOL (ŠPANĚLSKÝ VODNÍ PES)

Povaha plemene

Španělský vodní pes je aktivní, veselé, živé, přátelské plemeno. Má velmi vyrovnanou povahu. Je také ostražitý a pozorný, ale zbytečně neštěká. Rád si hraje a učí se novým věcem. Má velmi dobře vyvinutý čich. Španělský vodní pes zpravidla dobře vychází s ostatními psy. K dětem má dobrý vztah. Pokud je od štěněte naučen na jiná domácí zvířata nemá s nimi později problém. K cizím lidem se nechová nepřátelsky, ale svého pána chrání, cítí-li, že je něco v nepořádku. Nebývá kousavý ani jinak agresivní.

Popis španělského vodního psa

Španělský vodní pes dorůstá výšky 40 - 50 cm a dosahuje váhy okolo 12 - 20 kg. Průměrná délka života je 10 - 14 let. Hlava je na temeni plochá, hřbet nosu je široký. Uši ve tvaru písmene "V" jsou svěšené a nasazené poměrně nízko. Tmavé oči s výrazným pohledem jsou posazeny daleko od sebe. Tělo španělského vodního psa je čtvercového charakteru. Hřbet je rovný. Ocas je nasazen v rovině hřbetu, bývá krátký nebo, není-li od přírody krátký, kupíruje se. Srst je velmi bohatá, kudrnatá nebo vlnatá a odolná vůči vodě. Pokud je delší vytváří provazce. Většinou se vyskytuje v hnědé, černé, bílé, černobíle nebo hnědobílé barvě.

Základní péče o psa

U španělského vodního psa se srst, na rozdíl od komondora nebo puliho, pravidelně stříhá. Česání ani kartáčování však není nutné. Pravidelně kontrolujte uši a otírejte koutky očí. Španělský vodní pes se poměrně rychle učí a rádi vykonávají povely a dělají svému pánovi radost. Jejich výchova je snadná. Toto plemeno potřebuje značné množství pohybu. Velmi rád plave a aportuje. Nejlepším společníkem bude sportovně založené rodině. Španělský vodní pes dosahuje výborných výsledků v soutěžích obratnosti a poslušnosti. Někteří jedinci jsou využíváni policií jako stopaři nebo hledači drog. Díky své srsti je chráněn proti nepřízni počasí.

Historie

Španělský vodní pes byl vyšlechtěn ve Španělsku. Je to velmi staré pastevecké plemeno. Mezi jeho předky nalezneme portugalského vodního psa, barbeta nebo také pudla. Nikdy nebyl příliš profesionálně šlechtěn, proto se u něj nevyskytují dědičné vady. Byl to, a pořád je, víceúčelový pes. Pomáhal při hlídání stád, lovu a také rybolovu. Až roku 1999 byl definitivně uznán jako samostatné plemeno. Mimo svou domovinu zůstává španělský vodní pes téměř neznámý. Nejvíce se vyskytuje na jižním pobřeží Španělska, kde hlídá stáda koz a aportuje kachny.

CHARAKTERISTIKA PLEMENE: 

Standard FCI č.: 336 /03.09.1999 / 

Země původu : Španělsko.

Datum zveřejnění platného standardu: 03.09.1999.

Použití: Pes ovčácký, lovecký a rybářský.

Klasifikace dle F.C.I. : Groupe 8 Přinašeči zvěře, slídiči, vodní psi. Sekce 3 vodní psi. Bez pracovní zkoušky.

Krátký výtah z historie

Výskyt tohoto psa sahá na iberském poloostrově hluboko do historie. Má stejné kořeny jako starobylý Barbet. Největší hustota jeho populace se nalézá v Andaluzii, kde je používán jako pes ovčácký a kde je znám již po staletí pod jménem « turecký pes ». Jeho charakteristickým znakem je především kvalita jeho osrstění, které je přizpůsobené změnám počasí od mokra až po suchopárné období a v bažinatých oblastech jej to kvalifikuje k práci psa ovčáckého a také jako pomocníka lovců vodní zvěře a a rybářů.

Celkový vzhled

Je to otužilý pes vyvážených tělesných proporcí, střední hmotnosti, dolichocefální, spíše obdélníkového rámce, harmonických forem, s okouzlujícím profilem, má atletickou stavbu těla s dobře vyvinutým svalstvem, díky tomu, že je v neustálém pohybu; profil je rovný. Zrak, sluch i čich jsou výborně vyvinuté.

Důležité proporce

Délka těla / výška v kohoutku = 9/8.

Hloubka hrudníku / výška v kohoutku =4/8.

Délka nosního hřbetu / délka mozkovny =2/3.

Použití/ Povaha

Je věrný, poslušný, hravý, má chuť do práce, je statečný a vyrovnaný. Velmi snadno se učí, díky své výjimečné chápavosti ; je adaptabilní ve všech situacích a za všech podmínek.

Hlava

Hlava je mohutná, nesená s elegancí.

Část mozková

Mozkovna : Je plochá, s nevýrazným týlním hrbolem. Osy mozkovny a nosního hřbetu jsou rovnoběžné.

Stop : Je málo výrazný.

Část obličejová

profil je lineální.

Nosní houba a nos : Nozdry jsou dobře viditelné Nosní houba je stejná nebo jen o něco tmavší, než je nejtmavší odstín srsti.

Pysky : Jsou těsně přiléhající. Koutek je dobře patrný.

Zuby : Správně postavené, bílé, s dobře vyvinutými špičáky.

Oči : Jsou v mírně šikmé pozici, velice výrazné ; duhovka je odstínu od oříškové po játrově hnědou, musí ladit se zbarvením srsti. Spojivky nejsou viditelné.

Uši: Středně vysoko nasazené, mají trojúhelníkový tvar a jsou zavěšené.

Krk

Je krátký, svalnatý, bez laloku, správně vsazen mezi plece.

Tělo

Robustní.

Horní linie : Rovná.

Kohoutek : Nevýrazný.

Hřbet: Rovný a silný.

Záď : Mírně skloněná.

Hrudník : Široký a hluboký, žebra dobře klenutá ; má velký průměr, což svědčí o značné dechové kapacitě.

Spodní linie : Břicho je mírně vtažené.

Ocas

Nasazený je středně vysoko. Krátí se na délku od druhého ke čtvrtému ocasnímu obratli. Někteří jedinci jsou vrozeně krátkoocasí.

Končetiny

Hrudní končetiny

Jsou silné a rovné.

Plece: Svalnaté, šikmé.

Rámě: Silné.

Lokty : Přiléhají k tělu, jsou rovnoběžně postavené.

Předlokotí : Rovné, robustní.

Nadprstí : Rovné a spíše krátké.

Přední tlapky : Jsou kulaté, se sevřenými prsty ; drápy jsou různě zbarvené ; polštářky odolné.

Pánevní končetiny

Jsou perfektně rovné, zaúhlení není příliš výrazné, osvalení musí mít dostatečnou sílu, aby mohlo dávat tělu impulzy plné energie pro jeho neustálý pohyb ; pohybuje se neustále s nadšeným elánem, skáče lehce a elegantně.

Stehna : Dlouhá, svalnatá.

Podkolení: Silná.

Hlezna : správně postavená.

Nadprstí : Krátká, suchá, kolmo postavená.

Zadní tlapky: Stejné jako přední.

Pohyb

Preferovaným pohybem je klus.

Kůže

Pružná, jemná, dobře přiléhající k tělu. Může být pigmentována hnědě nebo černě, nebo být bez pigmentu, v závislosti na zbarvení srsti. Totéž platí i pro sliznice.

Osrstění

Srst

Je vždy kudrnatá a má strukturu vlny. Kudrnatá, pokud je krátká, když je dlouhá, může tvořit šňůrky. Ostříhání srsti se připouští ; střih, vždy kompletní a stejnoměrný, nesmí být nikdy dělán pro « estetický » účel.

Maximální povolená délka srsti pro prezentaci na výstavě je 12 cm (15 cm, pokud natáhneme kudrnky), minimální 3 cm, aby bylo možno ohodnotit kvalitu kudrn. Štěňata se rodí vždy s kudrnatou srstí.

Zbarvení

Jednobarevné : bílé, černé, hnědé v různých odstínech těchto barev.

Dvoubarevné : Bílé a černé nebo bílé a hnědé v různých odstínech těchto barev.

Zbarvení tříbarevné, černé s pálením a oříškově hnědé není dovoleno.

Výška a hmotnost

Kohoutková výška

Psi : 44-50 cm.

Feny : 40-46 cm.

U obou pohlaví je povolena odchylka v toleranci maximálně 2 cm v případě, že celkový vzhled jedince je v souladu s jeho výškou v kohoutku.

Hmotnost

Psi : 18-22 kg.

Fany : 14-18 kg.

Chyby

Všechny odchylky od výše uvedeného standardu musí být považovány za chyby a musí být penalizovány podle stupně jejich závažnosti a jejich vlivu na zdraví a pohodu psa.

Hrubé vady

Oblast dorso-lombární (hřbetní linie) příliš pronesená.

Nekorektní postavení končetin.

Břicho vtažené nebo příliš spuštěné.

Vylučující vady

Jedinec agresivní nebo bázlivý.

Předkus, podkus.

Přítomnost paspárků.

Hladká nebo mírně zvlněná srst.

Albinismus.

Zbarvení stříkané, kropenaté ; černé s pálením, oříškové, červené.

Všichni psi s evidentními anomáliemi fyzického stavu nebo s poruchami chování musí být diskvalifikováni.

Pozn. : Psi musí mít obě normálně vyvinutá varlata kompletně sestouplá v šourku.


 

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky